מקרנים

מקרנים שונים נותנים פתרונות לצרכים שונים של המשתמש בהם. לא תמיד המקרן היקר יותר הוא זה שיענה על צרכיכם ויספק אתכם יותר,

ולכן כדאי לחשוב על הצרכים, על הניידות ועל התקציב לפני שיוצאים לחפש מקרן לקנייה.

גודל החדר

לפני שבוחרים מקרן קולנוע ביתי כדאי לברר מה גודל החדר. מקרן ביתי יכול להיות נייד או מקובע לנקודה בחדר או לתקרה. מקרנים שונים נותנים איכות תמונה שונה אך יש לשים לב כי כמעט לכולם זווית הצפיה די מצומצמת והתמונה לא תיראה טוב אם יושבים בזווית אליה ולא מולה. במקרה כזה הקרנת התמונה על מסך ולא על קיר תסייע בהקרנת תמונה טובה יותר. מקרן ביתי מומלץ הוא כזה שמותאם לגודל התמונה הצפויה ויכול להתקבע במקום המיועד לו בחלל החדר.

מקרן קולנוע ביתי 4K, הנקרא כך מאחר והוא יכול להגיע לרזולוציה של 4K (איכות קלנועית בגוגל 3000 אינץ'), הוא המקרן הכי משוכלל בשוק, ובהתאם הכי יקר אך ניתן לחוות חווית תמונה איכותית גם במקרנים פשוטים יותר.

סוגי התקנה

רוב המקרנים מגיעים עם 3 סוגי התקנה: על התקרה, ניידים ובעלי הקרנה אחורית, בה הם מקרינים את התמונה מאחורי המסך. מקרן מומלץ הוא כזה שיש בו את כל שלושת סוגי ההקרנה למרות שהרוב לא יכולים להשתמש בהקרנה אחורית בשימוש ביתי. רוב האנשים בוחרים להתקין את המקרן על התקרה, כמו מקרן קולנוע, על מנת שלא יפריע לתזוזה ולא יהיה חשוף לפגיעות או נפילות. לעומת זאת יש אנשים שיעדיפו את המקרן נייד כך שניתן יהיה להזיזו מבית לבית ומחדר לחדר ולהשתמש בו לשימושים שונים.

סוגי מקרנים

מקרנים למכירה מתחלקים ל-2 סוגים עיקריים: LCD ו-DLP השונים בגודל המקרן, איכות האנימציה, איכות הניגודיות, איכות וחדות התמונה ועושר הצבעים בסביבת תאורה עמומה. מקרן DLP קרוב יותר באיכותו לאיכות של מקרן קולנוע אך עלול לסבול מבעיית קשת חשמלית ונוטה להשמיע רעשים בזמן הפעולה. בנוסף, מקרן DLP, למרות איכות האנימציה שלו, נחשב לבעל תמונה איכותית פחות ממקרן ה-LCD ולכן מקרן ה-LCD הוא מקרן מומלץ.

תכונות נוספות של המקרן

בנוסף להתקנה ולאיכות התמונה ישנן תכונות נוספות המופיעות בחלק מהמקרנים וכדאי לבדוק לפני הקניה: בחלק מהמקרנים בשוק ישנו חיבור אלחוטי למחשב ואפילו לטלפון. חיבור זה מונע תסכולים של אובדן הכבל הנכון והופך את החוויה כולה לנוחה יותר ונגישה יותר. נגן מדיה מובנה: בדגמים המגיעים עם נגן מדיה מובנה אין צורך בחיבור למחשב. ניתן לחבר אליהם דיסק-און-קי עם הקבצים והמקרן מסוגל לפתוח אותם בעצמו. מסך מפוצל: חלק מהמקרנים מסוגלים לשדר מסך המפוצל ל-2 תמונות שבכל אחת מהן מוקרן תוכן ממקור מידע אחר או שמקור אחד יוקרן בתמונה קטנה בצד כשברקע הסרט ממקור המידע השני. בנוסף, ישנם דגמים עם רמקולים מובנים אך הם אינם מומלצים כי איכות הרמקולים נחשבת ירודה.