בתים חכמים

אם בבניית בית חדש ואם בשכלול בית קיים כחלק משיפוץ או שדרוג – יותר ויותר אנשים מצטרפים לטרנד הבתים החכמים. 

הבית החכם הוא בית בו ניתן לשלוט מרחוק על מגוון מכשירי חשמל וחיישנים. מעבר לנוחות הוא גם שומר על בטחוננו ואפילו חוסך לנו חשמל. 

עושים קצת סדר במבחר הבתים החכמים המוצעים, כדי שיהיה מאיפה להתחיל.

תשתית

לפני שמתחילים להפוך את הבית לבית חכם יש לוודא שהתשתית מוכנה. בתים חכמים רבים דורשים רשת אלחוטית טובה ויציבה בבית ולכן כדאי לוודא שהרשת נקלטת היטב בכל חלקי הבית. ללא רשת אלחוטית טובה ויציבה עם סיגנלים חזקים, לא ניתן יהיה להפעיל ולשלוט על פיצ'רים מסויימים בבית מרחוק וחוויית הבית החכם תפגם. במקרים אחרים יש לוודא שמערכת החשמל חזקה ויכולה להתאים למתגים החכמים שיהפכו את הבית לבית חכם או, במידה ובונים בית חדש, להתקין מערכת חשמל נפרדת מראש.

התקנת בית חכם

התקנת בית חכם משתנה בין הספקים השונים ובין סוגי הבתים החכמים. חשוב להתכונן להתקנת הבית החכם על ידי עריכת תיאום ציפיות עם מתקין המערכת ועל ידי מסירת תכניות החשמל של הבית למתקין מבעוד מועד. כאשר המתקין יגיע הוא יביא איתו את האלמנטים הדרושים ויתקין אותם בארון החשמל אך את הטאבלט השולט על הבית יהיה עליכם לרכוש בנפרד. ישנם שלושה סוגי התקנה של בתים חכמים: מערכת בית חכם על קווי תקשורת נפרדים הדורשת מערכת חשמל נפרדת ולכן ניתנת להתקנה בעת בניית הבית או שיפוץ כללי בלבד, מערכת בית חכם על קווי החשמל של הבית- המתקין יחליף את מתגי החשמל של הבית למתגים חכמים ומערכת בית חכם על רשת אלחוטית או גלי רדיו- המתקין יחליף את מתגי החשמל למתגים אלחוטיים והתקשורת תהיה דרך הרשת האלחוטית.

הרכב בית חכם

בית חכם גוגל, בית חכם שיאומי, בית חכם אפל, בית חכם בזק, בית חכם ניסקו- כולם בתים חכמים של חברות שונות המציעות הרכבים שונים. לפני שמחליטים על בית חכם יש לבדוק מוצרי בית חכם שונים כמו מתגי תאורה חכמים או שקעים חכמים, לחשוב על מה מתאים, מה רצוי, מה הכרחי ולבדוק את העלויות אל מול התקציב שנקבע. ישנם אנשים שיבחרו להתקין בית חצי-חכם, זאת אומרת התקנים ספציפיים הניתנים לשליטה מרחוק כמו בקרי תאורה, תריסים או אזעקה. במקרים כאלה ניתן להתקין את הרכיבים עצמאית ולהסיר אותם בפשטות בעת הצורך.

על מה לא כדאי להתפשר

מצד אחד, חיינו עד היום בבתים לא-חכמים ושרדנו כדי לספר ומצד שני, אם כבר משדרגים את הבית, כדאי לעשות הכל כדי להמנע מעוגמת נפש ולכן לפני ההתקנה יש להקפיד על חיבור כמה שיותר מכשירים הניתנים לחיבור למערכת, שליטה בזמן אמת ועל ידי אמצעים שונים במכשירי החשמל המחוברים וכו'.